Kui Barbara Schwartzi Toyota 10 aastat tagasi ootamatult kiirendama hakates omaniku tappis, ei osanud keegi arvata, et traagilise sündmusteahela vallandas lihtsalt üks eriti jube tekst. Eksperdid tõestasid aga hiljem, et ameeriklase surma põhjuseks oli aja jooksul spagetihunniku sarnaseks arenenud autotarkvara, mis loojate kontrolli alt oli ammu väljunud.
Enamasti kole kood inimesi ei tapa, kuid ta võib muuta meie elu keeruliseks. Ta on nagu küberrünnak iseenda vastu, mis trollib inimesi ja äriprotsesse. Musta auku kaduv tööaeg, suured kulud, krussis närvid, rikutud kasutajakogemus. Ilus kood võib seevastu teha inimeste elu paremaks, olla majanduslikult kasulik ja kindlasti ka turvalisem kui kole kood.
Proekspert annab juba aastaid Robotexil välja ilusa koodi auhinda. Me otsime koodi, mis oleks loetav nagu hea lühijutt, kus poleks liigseid sõnu ega ridu ning kus iga funktsioon näeb vaeva suurepärase terviku nimel. Me otsime koodi, mis ei ole arusaadav ainult masinale, vaid ka teisele inimesele, kes seda tulevikus edasi peab arendama.
Mõned näited:
Ilus kood ei sisalda ajalookihte, milles sumbates keegi ühel päeval võib avastada muistse viikingilaeva jäänused. Avastamisrõõm on muidugi tore, kuid kui me ei tea, mis minevikuloori taga peidus on, siis me ei tea lõpuni ka seda, mida kood teeb ja kuidas seda vajadusel parandada.
Ilus kood sisaldab kommentaare, kuid mitte liiga palju, sest see, kui sa pead juba oma tööd kommenteerima, tähendab tõenäoliselt seda, et kood on liiga keeruline. Ilusat koodi on raske ehitada copy+paste'iga, sest selline buldooserimeetod ei arvesta nüanssidega, millest võib sõltuda väga palju. Lisaks toob kopeerimine endaga kaasa ka vigade paljundamise ohu.
Proekspert annab ka sel aastal Robotexil välja ilusa koodi auhinna. Auhind võitjale on 1000 eurot. Võistlusel osalemiseks saada meile link oma ilusale koodile siin lehel või näita oma roboti kood ette pühapäeval kell 10.00-16.30 Proeksperdi boksis ilusa koodi hindajatele.